sadsad x
asdasd
600 TL Üzeri Ücretsiz Kargo
Kolay İade
14 Gün İçerisinde İade Hakkı
İletişim
Sorunuzu Hemen Cevaplayalım!
Bayi Ol Üye Ol Üye Girişi Sepet (0)
Outdoor, Yürüyüş ve Dağcılık Çorapları Nasıl Seçilir & Olmalıdır?

Outdoor, Yürüyüş ve Dağcılık Çorapları Nasıl Seçilir & Olmalıdır?

Ekstrem spor meraklıları için ayrı bir haz ve keyif veren yürüyüş ve dağcılık sporları, doğru ekipmanlar olduğu sürece daha bir keyifli ve daha bir güvenli oluyor. Genel anlamda outdoor ismiyle ifade edilen spor türleri arasında yer alan trekking, yürüyüş, dağ tırmanışı ya da kampçılık gibi alanlarda; doğru kıyafetler, doğru malzemeler ve doğru planlamalar oldukça önemli. Yapılacak etkinliğe göre outdoor çorap ya da yürüyüş çorabı, dağcı çorabı, kamp çorabı gibi çorap türlerine başvurulabilir.

Outdoor Çorabı Nedir?

Kamp ve trekking gibi temel ekstrem sporlarda ayak sağlığı ve konforu; spor türünün niteliği üzerinde fazlasıyla etki gösteren bir etkendir. Yürüyüş, dağcılık ya da kampçılığa ilişkin seçilmesi tavsiye edilen çoraplar, outdoor çorap ana başlığı altında toplanıyor. Tüm bu spor türleri ayrı özellikler istese de uygun bir outdoor çorap sayılan sporlar için yeterli görülebiliyor. Bot çorapları, dağcı çorapları ve trekking çorabı özelde farklı yapılar barındırıyor olsa da; genel itibariyle bu çorapların benzerlik gösterdiği de söylenebilir.

Outdoor çorap seçiminde öncelik verilmesi gereken ilk kriter terletmeme özelliği olarak kabul ediliyor. Uzun ve zorlu yürüyüşlerde terleyen ayaklar yürüyüş konforu için negatif bir etki yarattığından dolayı; seçilecek çorabın terletmemesi gerekiyor. Bir diğer faktör ise konfor sağlama amacıyla önem taşıyan destek bölgeleri oluyor. Ayağın topuk ve parmak uçları üzerine fazla yük bindiği için problem yaşanabiliyor. Bu sebeple özel olarak geliştirilen çoraplarda topuk ve uç kısımlar ekstra yumuşaklık gösteriyor. Son faktör ise güvenlik için dikkat edilmesi gereken noktalardan birini oluşturuyor. Outdoor etkinlikler doğa ile iç içe olduğundan sivri otlar ve küçük haşeratların ayak ile temasını engellemek adına boy uzunluğuna önem vermek gerekiyor.

Kamp Çorabı Nasıl Olmalıdır?

Kamp yapmaya ve çadır kurmaya merak duyanlar için çorap seçiminde bazı özel noktalar bulunuyor. Kamp yaparken malumunuz imkanlar kısıtlı oluyor. Çamaşır yıkama gibi işlemler oldukça zahmetli ve belki de imkânsız olduğundan dolayı ilk kriteri kuruma özellikleri oluşturuyor. Kamp için uygun olan çorabın kolay kuruyan bir yapı ve dokuda olması düşündüğünüzden daha da önemli bir hal alıyor. Bu nedenle terlemeyen, uzun boylu, yumuşak destek bölgeli bir çorapta olması gereken diğer noktayı kolay kuruyan yapı oluşturuyor. Ancak hatırlatmakta yarar var; kolay kuruyan bir çorap yalnızca kamp için değil, yürüyüş gibi diğer outdoor etkinliklerde de bir adım öne çıkıyor.

 Dağcı Çorabı Seçiminde Dikkat Edilecek Kriterler Nedir?

Dağcılık sporu ile ilgilenen ve trekking gibi aktivitelerin yanı sıra tırmanmaktan da hoşlanan sporseverler için uygun olan çoraplar dağcı çorabı ya da dağcılık çorabı olarak adlandırılıyor. Tırmanış yapılan bölgenin iklim ve zemin şartlarına bağlı olarak değişen kriterlerin her biri oldukça önemli gözüküyor.

 

Dağcı çorabı denildiğinde akla ilk outdoor termal çorap modelleri geliyor. Rakım yükseldikçe azalan hava sıcaklıkları özellikle gece saatlerinde insanı zorladığı için üşüme problemleri yaşanabiliyor. Tüm kıyafetlerin bu hava şartlarına uygun olması beklenirken çorabın da termal nitelikli olması tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra dağcı çorabında olması gereken nitelikler; konfor sağlayacak yumuşak destekler, her koşula dayanıklı sağlam kumaş yapısı, diz kapağından biraz aşağıda olacak kadar uzunluk şeklinde sıralanıyor.

Çorap Türleri Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Outdoor etkinliklerin tamamı için çorap seçimindeki kriterler genel itibariyle benzerlik gösteriyor. Spesifik bazı farklılıklar olsa da dayanıklılık, uzunluk, yumuşaklık ve soğuk hava için uygunluk gibi kriterlerin göz önünde bulundurulması ve outdoor etkinliklerde tüm ekipmanların spora uygun şekilde tercih edilmesi öneriliyor. Yapılacak spordan alınan haz belirleyici olsa da konfor ve güvenliği düşünmek de önemli. Bu yüzden spor kalitesini arttırmak adına bazı belirleyicilere dikkat edilmesi gerekiyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.